BAYMAK KOMBİ ARIZA KODLARI

BAYMAK KOMBİ ARIZA KODLARI

24 Hazira

Lambert Attivo Arıza Hata Kodları

E01 Arıza Kodu

Ateşleme problemi.

►► Başarısız ateşleme sorunu olarak bilinir. Bu sorunda önce dairenizdeki gazı kontrol edin. Gaz vanalarına bakın ve kapalı ise mutlaka açın. Düzelme olmazsa resetleme işlemi yapın. Resetleme sonrasında da sorun düzelmez ise servis yardımı alın. Gaz valfinde, anakartta ya da iyonizasyon ve ateşleme elektrodunda sorun olabilir. Net tespiti servis ekipleri yaparsa sorun çözümlenir.

E02-F02 Arıza Kodu

Hatalı alev.

►► Brülörde yanma olmasına rağmen alevin oluşmadığı anlamına gelir. Öncelikle “R” konumlu düğmeye basarak resetleme işlemi uygulayın. Arıza durumu eğer devam etmekte ise işlemi birkaç kez daha tekrarlayabilirsiniz. Arıza durumunda yine bir düzelme olmaz ise; gaz grubunda, iyonizasyon elektrodunda, elektronik kartta problem olabilir. Arızanın net teşhisi ve onarımı adına uzman yardımı almalısınız.

E03 Arıza Kodu

Limit termostat devrede yani aşırı ısınma sorunu mevcut.

►► Yüksek sıcaklık sebebi ile limit termostatın devreye girdiğini belirtir. Bu arıza durumunda önce kombinin altında mevcut olan kalorifer tesisatı vanalarına bakmanız gerekir. Vanalar eğer kapalı şekilde ise açmalısınız. Cihazınız petek konumunda ise 3 petekten fazla kullanım olup olmadığına bakın. Peteklerin en azından 3 tanesi kullanılır durumda olsun. Değilse mutlaka vanaları açın. Sorun düzelmez ise birkaç reset uygulaması yapmayı deneyin. Sorun yine de devam etmekte ise; cihazın ana eşanjörü kireçlenmiş ya da tıkanmış olabilir, pompa sıkışmış olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, üç yollu vana konum değiştiriyor veya ortada kalıyor olabilir. Kalorifer tesisatında tıkanıklık da meydana gelmiş olabilir. Birçok sebep sıralayabileceğimiz için bu durumda mutlaka teşhis ve onarım için servis desteği almalısınız.

E04-E05-E06-F23 Arıza Kodu

Prosestat sorunu.

►► Ekranda beliren bu 4 arıza kodu da aynı anlama gelmektedir. Diferansiyel basınç anahtarında yani prosestatta sorun olabileceğini belirtir. Prosestatın kontaklarını açmaması veya kapatmaması halinde bu sorun yaşanır. Bu gibi durumlarda prosestatın yanı sıra elektronik karta veya fanda da sorun olabilir. Arızanın net tespit edilmesi ve onarılması için uzman yardımı almanızı öneriyoruz.

E08 Arıza Kodu

İyonizasyon ve anakart sorunu.

►► Alev sisteminde bir sorun olduğunu belirtir. İyonizasyon elektrodunda ya da anakartta problem olabilir. Bu arıza durumunda servis öncesi birkaç resetleme işlemi uygulayın. Arıza durumunda resetleme sonrası düzelme olmazsa eğer mutlaka uzman almalısınız.

E09 Arıza Kodu

Gaz valfi geri besleme sorunu.

►► Bu durumda cihaz ateşlemeyi başarılı bir şekilde yapamaz ve arızaya geçer. Gaz valfinde veya elektronik kartta sorun olabilir. Tespit ve onarım için servisi aramalısınız.

E12-E21-F25 Arıza Kodu

Anakart sorunu.

►► Bu sorunlarda cihaz çalışma yapmaz. Anakart cihazın en önemli parçasıdır. Arıza yaptığı durumda cihaz çalışmaz. Anakarta tamir veya değişim gibi müdahaleler gerekebilir. Arıza tespiti ve onarımı için Baymak Servisi yardımı almalısınız.

F13 Arıza Kodu

Reset kilitlemesi.

►► Reset düğmesine uzun süre bastıysanız eğer kilitlenmiştir ve bu sebeple ekranda bu hata kodu yer alıyordur. Çözüm için cihazı şalterinden kapatıp yeniden açmanız gerekir.

F22 Arıza Kodu

Düşük voltaj arızası.

►► Kombiye gelen voltajın veya daireye gelen voltajın düşük olduğunu belirtir. Daireye gelen voltaj düzelene kadar bekleyin. Düzelme olduğunda arıza durumu devam ediyorsa eğer elektronik kartta sorun olabilir. Müdahale için Baymak Servisi’ni aramalısınız. Anakarta yapılan müdahale sonrası arıza durumu düzelir ama sorunun tekrar etme olasılığı vardır. Bu yüzden önerilen “Kombi Regülatörü” kullanmanız gerekmektedir.

F31 Arıza Kodu

Merkezi ısıtma sensör sorunu.

►► Kalorifer sensöründe sorun, kablolarda kopma veya kısa devre olabilir. Sensör boruları nem yaptığında da bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu arıza durumunda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

F32 Arıza Kodu

Dış hava sensör sorunu.

►► Dış hava sensörü dışarıya bağlanarak dış ortam sıcaklığına göre kombinin çalışmasına yardımcı olur. Dış hava sensörü olan kombilerde sensörde sorun olduğunu belirtirken, dış hava sensörü olmayan kombilerde elektrik aksağında problem olabilmektedir. Teşhis ve müdahale için de mutlaka uzman yardımı almalısınız.

F33 Arıza Kodu

Kullanım suyu sensör sorunu.

►► Sıcak su sensöründe arıza olduğunda, sensör kablolarında kopma ya da kısa devre olduğunda veya sensör borularında nemlenme olduğunda bu sorun yaşanabilir. Hem tespit hem de müdahale için mutlaka Baymak Servisi’ni arayınız.

F37 Arıza Kodu

Düşük su basınç arızası.

►► Karşınıza sıklıkla çıkan bu arıza kodu düşük su basınç sorunu olarak bilinmektedir. Bu arıza durumunda Lambert Attivo model kombinin sağ altına bakarsanız yuvarlak basınç göstergesi 1 in altındadır. Bu değeri 1 ile 2 bar arasına getirmeniz yani kombiye su basmanız gerekir. Lambert Attivo model kombinin sol altındaki mavi doldurma musluğunu yavaşça sola doğru çevirip basıncı 1,5 değerine kadar getirmelisiniz. Su basma uygulaması sonrasında mavi doldurma musluğunu mutlaka kapatın. Uygulamadan sonra arıza durumu düzelir. Düzelme olmaz ise resetleme işlemi yapın. Yine bir sonuç alamazsanız mutlaka servisi arayın.

F59 Arıza Kodu

Gaz armatörü sorunu.

►► Bu arıza durumunda cihaz ateşlemeyi başarılı bir şekilde yapamayacaktır. Gaz armatörü arızasında servis yardımı almalı ve cihaza herhangi bir müdahalede bulunmamalısınız.


Yorum Ekle